Польща запровадила санкції проти сотень білоруських чиновників

Польща запровадила санкції щодо 365 громадян білорусі, а також заморозила активи 20 суб’єктів господарської діяльності та 16 осіб, пов’язаних із російським капіталом, у зв’язку з вироком білоруському журналісту польського походження Анджею Почобуту.
Про це повідомив міністр внутрішніх справ і адміністрації Польщі Маріуш Камінський.

Як повідомлялося раніше, я вирішив внести до санкційного списку 365 громадян білорусі, а також заморозити фінансово-економічні активи 20 суб’єктів та 16 інших осіб, переважно пов’язаних з російським капіталом», — написав Камінський.

На сайті МВС і адміністрації Польщі зазначається, що санкції запроваджені, зокрема, щодо 159 парламентаріїв. Оскільки інших білоруських депутатів внесли до санкційного списку раніше, то віднині під польськими санкціями перебувають усі члени білоруського парламенту.

Санкції також накладено на 76 білоруських суддів, сімох прокурорів, 32 представників місцевої адміністрації, а також 28 представників силових структур. Під обмеженнями опинилися 23 представники білоруських державних ЗМІ, 24 спортсмени та спортивні діячі, 8 представників інших державних органів рб, а також 8 діячів культури і науки. До санкційного списку додано також підприємців — ідеться про 15 громадян росії та одного білоруса. Санкції також накладено на 20 економічних суб’єктів (19 з них пов’язані з росією, один – із білоруссю).

«Ці люди пропагували білоруський режим, а також брали участь у легітимізації та підтримці репресивної політики влади в Мінську. Вони також відповідальні за політично мотивований вирок Анджею Почобуту, ухвалений за фальшивими обвинуваченнями», — заявили у МВС Польщі.

Зазначається, що підсанкційні особи збирали матеріали та вели процесуальні дії щодо участі білорусів у демократичних протестах. Особи із санкційного списку несуть відповідальність, зокрема, за застосування фізичних і психологічних тортур, побиття, залякування та дискримінацію представників польської меншини. Внесені до списку особи також причетні до знищення польських цвинтарів і пам’ятників у білорусі. Серед осіб, які підпадають під санкції, є особи, відповідальні за організацію нелегальної міграції до Польщі та країн Балтії.

Справа польського журналіста Анджея Почобута

49-річний Аджей Почобут є членом правління «Спілки поляків білорусі», а також журналістом видання Gazeta Wyborcza. У березні 2021 року його затримали і помістили під варту за антирадянську та антирашиську позицію. Чоловік відмовився писати прохання про помилування на ім’я лукашенка.

8 лютого 2023 року окружний суд у Гродно засудив Почобута до восьми років колонії суворого режиму. На знак протесту, з 10 лютого Польща в односторонньому порядку призупинила роботу одного з найбільших пунктів пропуску на кордоні з білоруссю «Бобровники». У відповідь білорусь заборонила польським перевізникам перетинати кордон у білорусько-литовському та білорусько-латвійському прикордонних пунктах.

26 травня 2023 року верховний суд білорусі відхилив апеляцію і залишив без змін рішення суду від 8 лютого. Тоді влада Польщі повідомила має намір запровадити санкції проти кількасот білоруських чиновників різного рівня, причетних до політичних репресій.

З 10 лютого Польща в односторонньому порядку призупинили одного з найбільших пунктів пропуску на кордоні з білоруссю «Бобровники» на знак протесту проти засудження до 8 років колонії члена правління «Спілки поляків білорусі» Анджея Почобута. У відповідь білорусь заборонила польським перевізникам перетинати кордон у білорусько-литовському та білорусько-латвійському прикордонних пунктах.

За даними білоруського правозахисного центру «Вясна», наразі у білорусі політв’язнями є щонайменше 1253 засуджених людей.