18-й пакет санкцій проти РФ блокує не тільки Словаччина, і це не Угорщина – ЄП

Проти затвердження 18-го пакета санкцій Європейського союзу проти країни-агресора Росії висловлюється зараз не тільки Словаччина, а й Мальта. Про це інформує «Європейська правда» (ЄП) із посиланням на кількох дипломатів ЄС, ознайомлених із перебігом дискусій щодо санкцій проти РФ, 14 липня.

На засіданні европейських країн 13 липня дискусія про 18-й пакет санкцій тривала кілька годин, ідеться у статті.

«Словаччина продовжує наполягати на своїй позиції: вона блокуватиме санкції проти Росії, поки не отримає гарантії від Єврокомісії, що не зазнає збитків після повної відмови ЄС від російського газу у 2028 році», – заявив один зі співрозмовників ЗМІ.

Також проти пакету почала висловлюватися Мальта, але вона заперечує проти конкретної її частини – зниження стелі ціни на російську нафту. 

«Мальта, так само як Греція й Кіпр, – держави, які мають великий танкерний флот, економіка яких залежить від транспортування нафти. Саме тому вони й не підтримували ідею зниження порогової ціни на російську нафту. У неділю на засіданні послів ЄС, лише Мальта наполягала на відмові від цієї ідеї», – заявив інший дипломат.

Як пояснили співрозмовники ЄП, Єврокомісія зараз пропонує встановлювати динамічну стелю ціни на російську нафту. Згідно з пропозицією, вона має становити 15% від середньої ринкової ціни на нафту за останні три місяці, з оновленням раз на шість місяців, додає медіа.

Контекст

17 травня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив заблокувати будь-які санкції Європейського союзу проти РФ, якщо вони становитимуть загрозу національним інтересам його країни.

5 червня у Словаччині ухвалили резолюцію, яка зобов’язала членів парламенту не голосувати за нові санкції й торговельні обмеження щодо Росії. За словами словацького депутата Яна Ференчака, якого цитує SME, документ не є обов’язковим.

10 червня Європейська комісія оприлюднила проєкт нового санкційного пакету проти Росії, спрямованого на обмеження енергетичного й банківського секторів країни-агресора. Зокрема, ЄК пропонує ввести заборону на трансакції щодо газогонів «Північний потік – 1» і «Північний потік – 2», а також зниження цінової стелі на російську нафту із $60 до $45 за барель. Новий пакет передбачає відмову європейських країн від російського газу до 2027 року. Братислава заявила, що підтримає його за умови гарантування її енергетичної безпеки й компенсації арбітражних ризиків, які можуть сягнути €20 млрд.

27 червня Словаччина попросила відкласти ухвалення 18-го пакету санкцій проти РФ.

3 липня журналіст «Радіо Свобода» Рікард Йозвяк сказав, що 18-й пакет санкцій Євросоюзу можуть ухвалити, невдовзі після того, як представники Євросоюзу надали владі Словаччини потрібні їй запевнення в питаннях енергетики.

Послам ЄС не вдалося затвердити 18-й пакет санкцій ЄС проти Росії через те, що його двічі заблокувала Словаччина – перший раз 4 липня, а другий – 9-го.